شهادت بزرگواران را به ملت عزیز ایران تسلیت می‌گوییم

Search
Close this search box.

سئو گرافیک:طراحی ui چیست؟

فهرست مطالب

این مقاله حول محور ui یا همان user interface به معنی رابط کاربری میچرخد.به کسی که رابط کاربری را طراحی میکند طراح رابط کاربری میگویند.در ادامه این مفهوم را باز تر کرده و به بررسی آن میپردازیم.با ما همراه باشید.

تعریف ui :

ui

ui مخفف کلمه User Interface به معنی رابط کاربری است.رابط کاریری وظیفه آسان کردن ارتباط بین کاربر و سیستم را بر عهده دارد.

در واقع طراحی رابط کاربری بدین معناست که کد ها و دستورات نوشته شده با سیستم را به شکلی قابل هضم تر و ساده تر برای کاربر نمایش دهد.اگر رابط کاربری وجود نداشت کاربران با یک سری کد مواجه بودند که هیچ مفهومی از آنها را درک نمیکردند.

رابط کاربری آن کد ها را با ظاهری گرافیکی و به شکل کاربر پسند برای کاربر به نمایش در می آورد.

مفهوم رابط کاربری در وب سایت :

UI Design-Information-Architecture

شاید کلمه رابط کاربری در حوزه دستگاه های تلفن همراه و ویندوز برای شما آشنا تر به نظر بیاید اما در حوزه ی وب سایت و طراحی صفحات وب هم رابط کاربری وجود دارد.در حوزه وب قالب سایت همان رابط کاربری میباشد.برای مثال فرم ها در وب سایت وظیفه تبدیل کد ها را به شکل دیداری بر عهده دارند.هر یک از قسمت های فرم معادل یک کد است.

در واقع رابط کاربری پل ارتباطی بین کاربر و سیستم است که دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد.

الف)ارسال درخواست های کاربر برای سیستم

ب)نمایش پاسخ ها و کد ها برای کاربر

این پاسخ ها میتواند شامل هر چیزی باشد.یک عکس،یک متن و یا هر چیز دیگر.برای مثال کاربر در حال مشاهده یک صفحه وب است.مطالبی در صفحه وجود دارد که کمی طولانی ست و ادامه مطلب برای جلوگیری از شلوغ شدن صفحه اصلی در صفحه دیگر قرار دارد.برای رفتن به صفحه بعد یک دکمه یا یک لینک قرار داده شده که کاربر با کلیک روی آن به صفحه مورد نظر هدایت میشود.شاید این کار برای کاربر به سادگی زدن یک دکمه باشد اما در پس زمینه رویداد هایی در حال رخ دادن است تا این کار انجام شود.یک درخواست برای سیستم فرستاده میشود مبنی بر اینکه صفحه ای با نام مشخص در مکانی از پیش تعیین شده نمایش داده شود.

طراح رابط کاربری کیست؟

Set-of-flat-design-concepts-for-web-development-Concepts-for--Stock-Photo

احتمالا شما با توضیحاتی که در بالا داده شد تصور میکنید که طراح رابط کاربری همان برنامه نویس است…درست است که در بسیاری از پروژه های طراحی وب سایت خیلی از نقش ها ادغام شده و احتمالا برنامه نویس وظایف طراح رابط کاربری را هم انجام میدهد،اما در حقیقیت این طور نیست.وظیفه و نقش طراح رابط کاربری مانند پی ریزی و اسکلت بندی یک ساختمان است.پس از اینکه کد های اولیه توسط طراح رابط کاربری نوشته شد،برنامه نویس این کد ها را توسعه داده و به آنها جان میبخشد.

امیدواریم با توضیحات داده شده تا حدودی مفهوم ui برای شما روشن شده باشد و سئو گرافیک همیارسئو  توانسته باشد گامی در جهت بیشتر شدن دانسته های شما بردارد.

این مقاله توسط بخش سئو گرافیک سایت همیار سئو تهیه شده است.

نویسنده سئو گرافیک: الهام زارعی

 

 

امتیاز به این مطلب post

جستجو

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظرات

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *