یا اباعبدالله الحسین

Search
Close this search box.

انواع تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی :

1- پیدا کردن آسان‌تر دوستان جدید :

تا مدتی پیش اگر  تصمیم داشتید دوستان تازه ای پیدا کنید، باید حتما دارای شخصیتی برون‌گرا و اینکه در بیرون از منزل از هر فرصتی برای پیدا کردن دوست جدید استفاده می‌کردید. ولی در حال حاضر و با توسعه استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند این موضوع بسیار تغییر کرده است. با کمک شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانید دوستان جدید پیدا و حتی مرزهای جغرافیایی نیز از بین می رود.و تاثیر زیادی در پیدا کردن دوستان جدید ندارد.

2- افزایش یکدلی و همدلی :

بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌نوعی در حال بیان فراز و نشیب‌های زندگی خود آن برای دیگران هستند. عموما دیگران  نیز به صحبت های شما گوش  داده و ممکن است با ارائه راه‌ حل هایی در جهت حل مشکلات به شما کمک کنند. همین مطلب موجب پیدا کردن دوستان جدیدی می شود. با اشتراک‌گذاری تجارب خود با سایرین و همچنین گوش‌ دادن به صحبت های بقیه افراد، امکان افزایش یکدلی و همدلی در جامعه به وجود می آید.

3- ارتباطات پرسرعت :

قسمت زیادی از زمان ما صرف ارتباط با خانواده و محیط کار، می شود. ضمنا با کمک شبکه‌های اجتماعی قادر خواهیم بود ارتباطات را به‌صورت گسترده و سریع تر برقرار کنیم، هر چند ارتباطات رو در رو دارای کیفیت بیشتری است.

به عنوان نمونه تایپ یک توییت حدودا 20 ثانیه زمان می برد و می‌توانید به سرعت آن را روی سایر شبکه‌های دیگر به اشتراک بگذارید. یکی از مهمترین دلایلی که اشخاص علاقه زیادی به ارتباطات تلفنی ندارند این است که در این‌ نوع تماس ها باید قبل از ابراز اصل مطلب و نتیجه‌گیری، در مرحله اول سلام و احوال‌پرسی انجام شود، در غیر این صورت این حرکت خارج از ادب است.

شبکه های اجتماعی:آشنایی با تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی
تاصیر مثبت شبکه های اجتماعی

4- کوچک‌تر شدن جهان :

یکی دیگر از تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی به از بین بردن محدودیت‌های جغرافیایی مربوط می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی همانند دنیای واقعی، به محیط جغرافیایی اطراف خود محدود نمی‌شوید و بنابراین می‌توانید که با سایر کاربران در کشورهای دیگر نیز ارتباط داشته باشید. همین باعث می‌شوئد تا جهان کوچک‌تر به نظر برسد.

در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی ندارد که افراد ساکن کجا هستند. و اعضاء خانواده‌ و یا دوستانی که در یک کشور ساکن نیستند، به صورتی با هم ارتباط دارند، که حس می کنند، در همسایگی هم زندگی می‌کنند.

5- کمک به ایجاد رابطه‌ای بهتر :

هر چند شبکه‌های اجتماعی موجب جدا شدن همسران زیادی شده است ولی از طرف دیگر نیز این شبکه‌ها توانسته‌ موجب ایجاد رابطه‌ای جدید در بین افراد زیادی، شود. در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید افرادی را که نقاط مشترکی با هم دارید،بهتر پیدا کنید. به طور کلی نمی توان ادعا کرد که روابطی که به واسطه شبکه‌های اجتماعی به وجود می‌آید، چندان دوام نخواهد داشت.

6- انتشار سریع‌تر اخبار :

در حال حاضر  شاهدان عینی به وسیله شبکه‌های اجتماعی قادر به انتشار سریع اخبار هستند، همچنین دیگر  نباید منتظر خبرنگاران و آژانس‌های خبری ماند.هر چند این موضوع ممکن است موجب افزایش انتشار خبرهای جعلی می شود. به همین علت شبکه‌های اجتماعی با ایجاد الگوریتمی موجب تشخیص اخبار جعلی و همچنین هدایت کاربران به سمت منابع موثق شده اند. هر چند شبکه‌های اجتماعی زیاد مقصر نیستند. و کاربران تمایل دارند هر چه را که در فضای آنلاین مشاهده می کنند، باور کنند.

7- پیدا کردن راحت‌تر زمینه‌های مشترک :

همان‌طور که قبلااشاره کردیم، در شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانید فرد موردنظر خود را جستجوکنید. مانند فیسبوک که در ابتدای ورود از شما درخواست می کند، لیستی از افراد و موارد مورد علاقه خود را تهیه کنید تا ادامه بتوانید بهتر و آسان تر افراد موردنظر خود را جستجو کنید.

هرچند این ویژگی نیاز به اطلاعات کاربران و همچنین ورود به حریم خصوصی آن‌ها می باشد. به همین علت تعدادی از کاربران کلا  درشبکه‌های اجتماعی فعالت ندارند. حفظ اطلاعات کلیدی شما،به صورت خصوصی ضروری است، ولی اشتراک گذاری لایک، دیسلایک و  اعلام علاقه‌مندی‌ها شما می‌تواند کمکی به ایجاد جامعه‌ای بازتر داشته باشد.

امتیاز به این مطلب post

جستجو

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *