یا اباعبدالله الحسین

Search
Close this search box.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت

فهرست مطالب

انتخاب هاست مناسب برای وبسایت :

وقتی که از راه‌اندازی یک وبسایت صحبت می‌شود باید در ابتدا به سراغ دو پیش‌نیاز اولیه و مهم  بروید: دامنه و هاست. با وجود این دو مورد یک وبسایت به واقعیت تبدیل می‌شود.جالب است بدانید دامنه همان آدرس وبسایت و هاست فضایی است که میزبانی محتوای وبسایت را انجام می‌دهد. بیشتر کاربران در زمان خرید فضای میزبانی با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد انتخاب هاست مناسب برای وبسایت نکاتی را آموزش دهیم.

چگونه خدمات هاستینگ را انتخاب کنیم؟

بخش جدایی‌ناپذیری از یک کسب و کار وبسایت‌ها هستند.وظیفه بسیار مهمی این ابزارها بر عهده دارند و آن نشان دادن تصویر و ارزش آنلاین از یک کسب و کار است. انتخاب خدمات هاستینگ مناسب یکی از موضوعات مهمی است که ذهن بیشتر کاربران را درگیر می‌کند. همچنین جواب به این سوال همیشه هم سخت  و مشکل نیست و همانند هر فعالیت دیگری به برنامه‌ریزی منظم نیاز دارد. به عنوان نمونه پیش از انتخاب خدمات هاستینگ مناسب باید موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

اعتبار شرکت سرویس‌دهنده و رضایت مشتریان از آن‌ها:

کمپانی های هاستینگ زیادی وجود دارند که سال‌ها در این زمینه فعالیت دارند و از نظر مشتریان کیفیت آنها رضایت‌بخش بوده است. دقت داشته باشید حتما به سراغ این کمپانی ها بروید و به بررسی سوابق و مشتریان آنها که از بین برندهای سرشناس می باشند بروید.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت شما
انتخاب هاست مناسب برای وبسایت

انتخاب حجم و فضای کافی با توجه به محتوای وبسایت:

متناسب به نیاز خود می‌توانید،فضای اولیه را تهیه نمایید و پلن‌تان را بعد از اطمینان پیدا کردن از کیفیت خدمات دریافتی و متناسب با افزایش محتوای خود، تغییر دهید.

سرعت پاسخ‌دهی سرورها و عملکرد آن‌ها:

سرعت سرورها و عملکرد آنها از مهمترین مواردی است که در افزایش سرعت سایت و همچنین تاثیر زیادی روی سئو دارد، در همه حال به سراغ مواردی بروید که سرعت آنها بالا و حتی الامکان اشتراکی نباشند و از آپتایم بالایی برخوردار باشند.

قابلیت ارتقای آپشن‌های هاست:

توانایی در ارتقا هاست و امکانات جانبی آن دارای اهمیت زیادی دارد. چون گاهی برای راه اندازی نیاز به نصب افزونه‌ها یا سرویس‌هایی دارد که نیاز به پیش‌نیاز دارند.

قیمت مناسب و مقایسه آن با دیگر رقبای موجود:

با تحقیق درست سعی کنید متناسب با کیفیت، سطح خدمات و پشتیبانی، قابلیت‌های ویژه و حجم محتوای خود سرویسی  که قیمت مناسبی داشته باشدانتخاب کنید.

دریافت مشاوره پیش از خرید از کارشناسان شرکت:

حتما با مشاروان و متخصصان شرکت موردنظر در صورت داشتن ابهام و اینکه نمی توانید سرویسی انتخاب نمایید و برایتان مشکل است مشورتی داشته باشید.و از نظرات و کمک های آن استفاده نمایید.و حتما سرویس های متفاوت شرکت های معتبر را را مقایسه کنید.

انواع هاستینگ :

هاست‌ها دارای انواع مختلفی از جمله هاست اشتراکی، مجازی، اختصاصی، ابری و مدیریت هستند. در این قسمت به توضیح مختصری از هر کدام از آن‌ها اشاره کنیم:

اشتراکی – Shared Host

همانگونه که مشخص است این هاست‌ها دارای فضاهای اشتراکی می باشند. یعنی یک فضای بزرگ به قسمت های مشخصی تقسیم می‌شود و در اختیار کاربران متفاوتی قرار می‌گیرد. یعنی تمام افراد از قابلیت‌های یکسانی استفاده می‌کنند و پیکربندی برای همه یکسان است. اصلی‌ترین شکل یک هاست این مدل است که به علت قیمت مناسب از پراستفاده‌ترین و محبوب ترین مدل‌هاست. ولی این نوع فضای میزبانی دارای محدودیت‌های بسیاری می باشد. ایمنی و سرعت پایین از بارزترین نقطه ضعف این مدل می‌باشد.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت شما
انتخاب هاست مناسب برای وبسایت

در چه شرایطی باید هاست اشتراکی انتخاب کرد؟

در بخش انواع هاستینگ همانطور که توضیح دادیم، ساده‌ترین نوع هاست هاست‌های اشتراکی می باشد. با یک مثال  ساده هاست‌های اشتراکی را توضیح دهیم. فرض کنید یک کامپیوتر دارید. هاردکامپیوتر به چند قسمت مختلف تقسیم شده و در کل شما 5 درایو دارید. هر یک از همکاران شما اطلاعاتش را در یکی از این درایوها ذخیره می‌کند. دقیقا این مورد نمونه مکانیزم کاری هاست‌های اشتراکی می باشد. ولی سوالی که مطرح می شود، این است که هاست‌های اشتراکی برای چه افرادی مناسب هستند؟

اگر قصد دارید وبسایتتان را تازه کار راه‌اندازی و شروع کنید، بهترین گزینه هاست‌های اشتراکی هستند.چون این هاست‌ها دارای قیمت مناسبی هستند و برای شروع کار بسیار مناسب هستند. هرچند که این هاست‌ها امنیت زیادی ندارند و بعدها می‌توانید آن ها را با توجه به آپشن‌های هاست ارتقا دهید.

مجازی – VPS :

از دیگر مدل ها می توان به مدل هاست مجازی یا همان Virtual private server اشاره کرد. هاست مجازی دقیقا شبیه به هاست اشتراکی است ولی محدودیت‌های آن را ندارد. در این هاست تعداد کاربران بسیار کمتر است و قطعا امنیت آن بیشتر است.ضمنا هر قسمت آن دارای قابلیت شخصی‌سازی است و کاربران با توجه به نیازهای خود می‌توانند پیکربندی آن را تغییر دهند.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت شما
انتخاب هاست مناسب برای وبسایت

در چه شرایطی VPS را انتخاب کنیم؟

سرورهای مجازی همان هاست‌های اشتراکی هستند ولی بدون محدودیت.وتفاوتی نمی‌کند که چند سایت قرار است روی هاست بارگذاری شود،و یا اینکه سرعت جوابگویی آن دارای محدودیت نیست. کلا اگر نیاز به سرعت، عملکرد و امنیت متوسط رو به بالا دارید به سراغ VPSها بروید. از دیگر مزیت‌هایی که می توان گفت که سرورهای مجازی دارند قابلیت شخصی سازی و پیکربندی آنها می باشدو برای وبسایت‌هایی که ترافیک بالایی دارند این هاست‌ها مناسب هستند.

اختصاصی – VDS:

سرورهای اختصاصی به صورت شخصی تعبیه شده اند. بی شک قابلیت هایی هم که ارائه می‌دهند بیشتر است. از پهنای باند گرفته تا سرعت جوابگویی. همه این‌ها موجب می‌شود سرورهای اختصاصی قیمت بالاتری داشته باشند. ضمنا ارائه امنیت که این سرورها بسیار بالاست. و دقت داشته باشید که تمام تنظیمات و پیکربندی سرور به عهده خودتان است و با توجه به نیازهای خود می توانید آن‌ را تنظیم کنید.

در چه شرایطی سرور اختصاصی انتخاب کنیم؟

وقتی که حساسیت کار بسیار بالا باشد صحبت از هاست‌های اختصاصی می‌شود. بر عکس وبلاگ‌های شخصی که با هاست‌های اشتراکی هم کارشان راه می‌افتد، اما وبسایت‌های بزرگ فروشگاهی و خدمات رسانی به سرورهای اختصاصی نیاز دارند. اگر که به دنبال پهنای باندی بدون محدودیت، سرعت جوابگویی بالا، امنیت تضمین شده و شخصی سازی همه قسمت های  سرور هستید حتما به سراغ هاست‌های اختصاصی بروید.

ابری – Cloud

سروری که در آن اطلاعات و محتوای سایت از منابع و مکان‌های متفاوتی تعبیه شده معروف به سرور ابری می باشد. این یعنی امکان دارد یک فایل از ایران و فایل دیگر از آلمان تعبیه شود. در حقیقت تمام اطلاعات و دیتای کاربر بین چندین سرور مجازی تقسیم می‌شود. این موضوع ممکن است ،روی امنیت سرور تاثیر داشته باشد.

در چه مواقعی از هاست ابری استفاده کنیم؟

جواب به این سوال بسیار ساده است. اگر کسب و کار شما دارای مخاطبین بین المللی است  و به زمان و مکان محدود نیستند،هاست‌های ابری بهترین انتخاب برای شما است. موقعیت جغرافیایی هاست‌های ابری بسیار متنوع است و امکان دارد، اطلاعات یک سایت از منابع متفاوتی تعبیه شوند.با کمک هاست‌های ابری تمام نیاز های کاربران پاسخ داده می شود و سرعت جوابدهی بسیار بالا می باشد. بدون نیاز برای مشاهده وبسایت در مدت زمان طولانی

زمانی که شما از هاست‌های ابری استفاده می‌نمایید در حقیقت دیتای وبسایت را در نقاط جغرافیایی متفاوتی تقسیم می‌کنید. این یعنی هنگامی که کاربر درخواستی را برای وبسایت ارسال کند از نزدیکترین سرور جواب خود را دریافت می‌کند. در حقیقت در این حالت مدت زمان پاسخگویی به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. ولی همان طور که گفته شد این مدل هاست دارای امنیت قابل توجهی نیست.و اگر دارای یک وبسایت فروشگاهی هستید و اطلاعات حیاتی از کاربران دریافت می‌کنید اصلا به سراغ آن نروید.

مدیریت شده

هاست‌های مدیریت شده در حقیقت همان هاست‌های اختصاصی هستند. با این تفاوت که جدای از اینکه شما یک سرور اختصاصی خریداری می‌کنید، مدیریت و پشتیبانی آن را نیز بر عهده شرکت سرویس‌دهنده می‌گذارید و خودتان در مدیریت و پشتیبانی هیچ نقشی ندارید.

انتخاب شرکت هاستینگ خوب:

شرکت‌های سرویس‌دهنده بسیاری در حال حاضر در بازار فعالیت دارند، ولی آیا همه آن‌ها انتخاب مناسبی هستند؟ آیا می‌توان به تمام آنها اطمینان داشت؟ قطعا خیر اینطور نیست. در تمامی کسب و کارها  همیشه برندهایی هستند که برای گفتن حرف بیشتری دارند و رضایت مشتریان را با اعتماد وارائه خدمات با کیفیت توانسته اند ،بدست بیاورند.

وقتی که قصد دارید به جستجوی یک شرکت هاستینگ خوب بپردازید،در ابتدا تصویر روشنی باید از نیازهای خود داشته باشید. همان طور که گفته شد شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. ولی شرکتی می‌تواند برای شما مناسب باشد که تنها و دقیقا به نیازهای شما جواب دهد. پس پیش از اقدام برای کارهای دیگر در ابتدا لیستی از نیازهای خود و وبسایتتان تهیه نمایید.بعد با توجه به این لیست گزینه‌های موجود را مورد بررسی قرار دهید. در انتها بعد از انتخاب شرکت مناسب پکیجی که به نیازها و خواسته‌های شما نزدیک‌تر است را خریداری نمایید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان تحت تاثیر تبلیغات یا مواردی مانند هاست ارزان قیمت، رایگان یا فضای نامحدود نشوید.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت شما:

باز هم میگوییم که یک هاست مناسب فضایی است که متناسب با نیازهای وبسایت شما باشد. اطلاع از این نیازها کمک زیادی می‌کند که به راحتی و آسانی بهترین سرویس را انتخاب نمایید. در ادامه به فاکتورهایی اشاره میکنیم که تعیین می‌کنند چه هاستی مناسب وبسایت شماست:

1.زبان برنامه نویسی وبسایت :

می‌توان از زبان‌های متنوع برنامه‌نویسی برای طراحی و پیاده‌سازی یک وبسایت کمک گرفت.ضمنا سیستم‌های مدیریت محتوا هم وجود دارند که آن‌ها نیز با یک زبان برنامه‌نویسی ایجاد شده‌اند. پس در ابتدا بررسی کنید که وبسایت شما با چه زبانی نوشته شده . php یا Asp.net، جاوا یا پایتون و … این معیین می‌کند که هاست لینوکسی یا ویندوزی مناسب شماست.

2.میزان فضای مورد نیاز :

این موضوع را حتما مشخص کنید که وبسایت شما در کدام دسته‌بندی‌ها قرار دارد؟ خبری؟ خدماتی؟ سرگرمی؟ محتوای تصویری یا…؟ و مشخص نمایید که در طول روز قرار است چه مقدار محتوا در آن بارگذاری نمایید. همه شما می دانید هاست‌ها در حقیقت کامپیوترهای دیگری می باشند که میزبانی این اطلاعات را بر عهده دارند. به عنوان نمونه اگر یک وبسایت عکاسی قرار است داشته باشید و باید در طول روز عکس‌های با کیفیت زیادی در آن آپلود کنید حتما به فضای بیشتری از یک وبلاگ شخصی نیاز دارید.

3.خدمات و پشتیبانی

امکان دارد در یک بازه زمانی کوتاه وبسایت شما دچار اختلال شود و تمام  اطلاعات خود را از دست بدهید.قرار دادن فایل پشتیبان اطلاعات از وظایف کمپانی سرویس دهنده است، و می‌توانید با استفاده از این فایل مجددا وبسایت خود را راه‌اندازی نمایید.ولی پیشنهاد می کنیم که خودتان در بازه‌های زمانی معیین از تمام وبسایت  خود فایل پشتیبان تهیه نمایید.

4.قیمت و هزینه خدمات :

انتخاب هاست مناسب برای سایت یکی دیگر از نکات مهم در هنگام خرید باید در نظر بگیرید.موضوع قیمت و هزینه خدمات یکی از عوامل مهم به شمار می‌رود. شاید موارد زیادی را مشاهده کنید که فضای میزبانی را با عنوانی هایی مانند هاست ارزان قیمت یا هاست رایگان ارائه می‌دهند، ولی در حقیقت خیلی زود از انتخاب خود پشیمان خواهید شد.همچنین قیمت بالا هم همیشه به معنای سرویس خوب و عالی نیست ولی دقت کنید هزینه خدمات باکیفیت همیشه بالا می باشد. پس در ابتدا به بررسی قیمت‌ها و هزینه خدمات جانبی مثل دریافت گواهینامه SSL، نصب سیستم‌های مدیریت محتوا، پیکربندی و… بپردازید و شرکت‌های معتبر را بایکدیگر مقایسه نمایید.

راهنمای انتخاب هاست مناسب برای وبسایت شما
انتخاب هاست مناسب برای وبسایت

جمع بندی: راهنمای انتخاب هاست مناسب:

بسیاری از افراد تصور می‌کنند انتخاب فضای میزبانی دارای اهمیت زیادی نیست و از هر شرکتی هر هاستی را که ارائه دهنده خریداری میکنند. ولی در حقیقت این‌طور نیست.اهمیت زیادی دارد که هاست شما لینوکسی یا ویندوزی باشد همچنین بسیار مهم است  که شما چه سایتی دارید و حجم و میزان محتوای شما به چه اندازه است؛ چون تاثیر سرعت هاست و سرور و ارائه خدمات بر روی عملکرد و جذب مخاطبان زیاد است.چون هیچ کاربری هرگز به سراغ سایتی که سرعت پایینی دارد نمی روند.

موضوع مهم بعدی انتخاب شرکت ارائه دهنده می باشد.و مهم ترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از؛ کیفیت خدمات، پشتیبانی، آپتایم سرور، ارائه پلن‌های مختلف و متنوع، نظر مشتریان قبلی و سابقه فعالیت‌ آنها.

امتیاز به این مطلب post

جستجو

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *